Women’s FA Cup Draw: 1st and 2nd Qualifying Round

Yesterday the FA drew the first two rounds of the 2021-22 Vitality Women’s FA Cup. Not to be confused with the 2020-21 competition which is still to be completed. 

A total of 418 clubs will be involved in the Women’s FA Cup this term, and 182 of them will be in action in the first round qualifying takes place on Sunday 12 September. The winners of those ties will progress to join 50 clubs who enter the competition at the second round qualifying stage, which will take place on Sunday 3 October.

To find your club, you might find it easier to hit ‘search’ and find them that way as there is a lot of ties there. I know as I had to type them all out as the FA’s press release could be copied and pasted! 

Vitality Women’s FA Cup First Round Qualifying (Sunday 12th Sept)
 
1  Birtley Town Ladies v Hartlepool Pools Youth FC Ladies
2  Darlington Women v CLS Amazons Women
3  Penrith AFC Ladies v Leam Rangers Women
4  Stanwix Ladies v Bishop Auckland Ladies
5  West Allotment Ladies v Carlisle United Ladies
6  Guisborough Town Ladies v Gateshead FC Ladies
7  Durham United Ladies v Workington Reds Ladies
8  Thornaby FC Ladies v Boro Rangers FC Ladies
9  Epworth Town Colts Belles v St Joseph’s Rockware of Worksop Women
10  Dronfield Town Ladies v Barnsley FC Ladies
11  South Cave Sporting Club Ladies v Altofts Ladies
12  Appleby Frodingham Ladies v Grimsby Borough Ladies
13  Yorkshire Amateur AFC Ladies v Hull United Ladies
14  Ripon City Ladies v Hepworth United Ladies
15  Harworth Colliery Ladies v Cleethorpes Town Ladies
16  Silsden AFC Ladies v Farsley Celtic Juniors Ladies
17  Ashton United Women’s v Hindley Juniors Ladies
18  Didsbury Ladies v Nantwich Town Ladies
19  Macclesfield Town Ladies v Pilkington Ladies
20  Penwortham Town Ladies v Northwich Vixens Ladies
21  Warrington Wolves Foundation v Blackburn Community Sports Club Ladies
22  Ashton Town Lionesses Ladies v West Kirby Ladies
23  Sandbach United Women v BRNESC Women
24  Alder FC Women v Haslingden Ladies
25  Runcorn Linnets Ladies v Preston North End Women
26  Salford City Lionesses Ladies v Curzon Ashton Ladies
27  Wythenshawe Amateurs Ladies v Egerton FC Ladies
28  Hinckley Ladies v Nottingham Trent University Women
29  Bugbrooke St Michaels Ladies v Rugby Town Women
30  Sherwood FC Women v Notts County Women
31  Coalville Town Ladies v Leicester Road Ladies & Girls
32  Anstey Nomads Women v Ketton Ladies
33  Thrapston T own Ladies v Rugby Borough Women & Girls
34  Arnold Eagles Women v Nuneaton Borough Ladies
35  Westfields Women v Staffordshire Victoria Ladies
36  Solihull Sporting Ladies v Balls To Cancer Ladies
37  Walsall Ladies v Shrewsbury Town Women
38  Droitwich Spa Ladies v AFC Telford United Ladies
39  Kingfisher Ladies v Port Vale FC Women
40  Walsall Wood Ladies v Sedgley & Gornal United FC Women
41  Sandwell Ladies v Redditch Borough Ladies
42  Shifnal Town Ladies v Wyrley Ladies
43  Doveridge Ladies v Cookley Sports Ladies
44  Knowle Ladies v Darlaston Town Ladies
45  March Town United Ladies v Haverhill Rovers Ladies
46  Newmarket Town Ladies v AFC Sudbury Women
47  Wootton Blue Cross Ladies v Garston Ladies
48  Rayleigh T own Ladies v Southend United Community Sports Club Ladies
49  Chelmsford City Women v Houghton Athletic Ladies
50  Herts Vipers Ladies v Hemel Hempstead Town Ladies
51  Sutton United Women v Meridian Ladies
52  Cray Valley (PM) Ladies v Tunbridge Wells Foresters Ladies
53  Bexhill United Ladies v Glebe Ladies
54  Hastings United Ladies v Regents Park Rangers Ladies
55  Phoenix Sports Ladies v Bromley Ladies
56  Borough Green Ladies v Ramsgate FC Women
57  Eversley & California Ladies v Wokingham & Emmbrook Ladies
58  Caversham United Women v Warminster Town Ladies
59  AFC Acorns Ladies v Leatherhead FC Women
60  Badshot Lea Ladies v Burgess Hill Town Ladies
61  Woking Ladies v Abbey Rangers Ladies
62  Steyning Town Community Women v Eastbourne Town Women
63  Woodingdean Ladies v Seaford Town Ladies
64  Chichester City FC Women v Montpelier Villa Women
65  Hassocks Ladies v Eastbourne United AFC Women
66  QK Southampton Ladies v Shanklin Ladies
67  Fleet Town Ladies v Shaftesbury Ladies
68  Bursledon Ladies v AFC Stoneham Ladies
69  Gloucester City Women’s v Weston Super Mare Ladies
70  Almondsbury Ladies v Olveston United AFC Ladies
71  Downend Flyers Ladies v Paulton Rovers Ladies
72  Chipping Sodbury Town Ladies v AEK Boco Ladies
73  Pucklechurch Sports Ladies v Bristol Rovers Women’s
74  Ottery St Mary Ladies v RNAS Culdrose Ladies
75  Feniton Women’s v Signal Box Oak Villa Ladies
76  Liskeard Athletic Women v Callington Town Ladies
Vitality Women’s FA Cup Second Round Qualifying (Sunday 3rd Oct)
 
1  Gateshead Rutherford Ladies v Penrith AFC Ladies or Leam Rangers Women
2  Wallsend BC Women v Sunderland West End Ladies
3  Washington AFC Ladies v West Allotment Ladies or Carlisle United Ladies
4  Birtley Town Ladies or Hartlepool Pools Youth FC Ladies v Darlington Women or CLS Amazons Women
5  Stanwix Ladies or Bishop Auckland Ladies v Blyth Town Ladies
6  Hartlepool United Ladies v Durham United Ladies or Workington Reds Ladies
7  Guisborough Town Ladies or Gateshead FC Ladies v Spennymoor Town Ladies
8  South Shields Ladies v Chester-Le-Street United Women
9  Thornaby FC Ladies or Boro Rangers FC Ladies v Redcar Town Ladies
10  Epworth Town Colts Belles v Thackley AFC Ladies or St Joseph’s Rockware of Worksop Women
11  Harworth Colliery Ladies or Cleethorpes Town Ladies v Wakefield Trinity Ladies
12  Oughtibridge WM Ladies v Yorkshire Amateur AFC Ladies or Hull United Ladies
13  Ossett United Ladies v Silsden AFC Ladies or Farsley Celtic Juniors Ladies
14  York City Ladies v Brighouse Sports Ladies
15  Appleby Frodingham Ladies or Grimsby Borough Ladies v Chesterfield FC Women
16  Harrogate Town Ladies v Ripon City Ladies or Hepworth United Ladies
17  Rotherham United Women v Sheffield Wednesday Ladies
18  Bradford (Park Avenue) Ladies v Millmoor Juniors Ladies
19  Dronfield Town Ladies or Barnsley FC Ladies v Grimsby Town Women’s
20  South Cave Sporting Club Ladies or Altofts Ladies v Farsley Celtic Women
21  Altrincham Women v Ashton Town Lionesses Ladies or West Kirby Ladies
22  Sir Tom Finney Ladies v Marine Women’s
23  Merseyrail Ladies v Wythenshawe Amateurs Ladies or Egerton FC Ladies
24  West Didsbury & Chorlton Women v Tranmere Rovers Women
25  Morecambe Ladies v Macclesfield Town Ladies or Pilkington Ladies
26  Chester FC Women v Salford City Lionesses Ladies or Curzon Ashton Ladies
27  Warrington Wolves Foundation Women or Blackburn Community Sports Club Ladies v Sale United Ladies
28  Fleetwood Town Wrens Ladies v Accrington Stanley Girls & Ladies
29  Penwortham Town Ladies or Northwich Vixens Ladies v Cheadle Town Stingers Women
30  AFC Darwen Ladies v Didsbury Ladies or Nantwich Town Ladies
31  Ashton United Women’s or Hindley Juniors Ladies v Mossley Hill Ladies
32  Sandbach United Women or BRNESC Women v Runcorn Linnets Ladies or Preston North End Women
33  Alder FC Women or Haslingden Ladies v Crewe Alexandra Women
34  Kettering Town Women v Sherwood FC Women or Notts County Women
35  Rise Park Ladies v Northampton Town Ladies
36  Woodlands FC Ladies v Anstey Nomads Women or Ketton Ladies
37  Hinckley Ladies or Nottingham Trent University Women v Bugbrooke St Michaels Ladies or Rugby Town Women
38  Coalville Town Ladies or Leicester Road Ladies & Girls v Leicester City Ladies
39  Loughborough Students Women v Arnold Eagles Women or Nuneaton Borough Ladies
40  Thrapston Town Ladies or Rugby Borough Women & Girls v Stewarts & Lloyds Ladies
41  Lincoln United Ladies v Oadby & Wigston Ladies (DBU)
42  Allexton & New Parks Ladies v Mansfield Town Ladies
43  Kingfisher Ladies or Port Vale FC Women v Lichfield City Ladies
44  Sutton Coldfield Town Ladies v Redditch United Ladies
45  Stourbridge FC Ladies v Kidderminster Harriers Ladies
46  Tamworth Academy Women v Lye Town Ladies
47  Leamington Lions Ladies v Coventry Sphinx Ladies
48  Westfields Women or Staffordshire Victoria Ladies v Walsall Ladies or Shrewsbury Town Women
49  Coundon Court Ladies v Knowle Ladies or Darlaston Town Ladies
50  Worcester City Women v Shifnal Town Ladies or Wyrley Ladies
51  Walsall Wood Ladies or Sedgley & Gornal United FC Women v Droitwich Spa Ladies or AFC Telford United Ladies
52  Crusaders Ladies v Hereford Pegasus Ladies
53  Tamworth FC Women v Doveridge Ladies or Cookley Sports Ladies
54  Sandwell Ladies or Redditch Borough Ladies v Solihull Sporting Ladies or Balls To Cancer Ladies
55 Peterborough Northern Star Ladies v East Bergholt United Women’s
56  Needham Market Ladies v Sprowston Ladies
57  St Ives Town Ladies v Newmarket Town Ladies or AFC Sudbury Women
58  Histon FC Ladies v Whittlesey Athletic Ladies
59  Wroxham Ladies v Bury Town Ladies
60  Netherton United Ladies v Bungay Town Ladies
61  March Town United Ladies or Haverhill Rovers Ladies v Wymondham Town Ladies
62  Brett Vale Ladies v King’s Lynn Town Ladies
63  Watford Ladies Development v Chelmsford City Women or Houghton Athletic Ladies
64  Royston Town Women v Bowers & Pitsea Ladies
65  Headstone Manor Ladies v Biggleswade United Ladies
66  Wootton Blue Cross Ladies or Garston Ladies v Rayleigh Town Ladies or Southend United Community Sports Club Ladies
67  Herts Vipers Ladies or Hemel Hempstead Town Ladies v AFC Dunstable Ladies
68  Bedford Ladies v Hutton Ladies
69  Frontiers Ladies v Wodson Park Ladies
70  Luton Town Ladies v Oaklands Wolves Ladies
71  Leigh Ramblers Ladies v Colney Heath Ladies
72  Margate Ladies v Sutton United Women or Meridian Ladies
73  Dulwich Hamlet Ladies v Herne Bay FC Women
74  Haringey Borough Women v Clapton Community Ladies
75  Bexhill United Ladies or Glebe Ladies v Millwall Lionesses Ladies
76  Maidstone United Ladies v Phoenix Sports Ladies or Bromley Ladies
77  Ashford Ladies v Hackney Women’s
78  Islington Borough Ladies v Hastings United Ladies or Regents Park Rangers Ladies
79  Welling United Women v Borough Green Ladies or Ramsgate FC Women
80  New London Lionesses Ladies v Aylesford Ladies
81  Dartford FC Women v Cray Valley (PM) Ladies or Tunbridge Wells Foresters Ladies
82  Abingdon Town Women’s v Long Crendon FC Ladies
83  Royal Wootton Bassett Town Ladies v Denham United Ladies
84  Ascot United Ladies v Tilehurst Panthers Ladies
85  Eversley & California Ladies or Wokingham & Emmbrook Ladies v Caversham United Women or Warminster Town Ladies
86  Milton United Ladies v Woodley United Ladies
87  Wycombe Wanderers Ladies v Sport London e Benfica Ladies
88  Brentford Women v Abingdon United Women
89  Ashford Town (Middx) Ladies v Highworth Town Ladies
90  FC Chippenham Ladies v Oxford City Women
91  Walton Casuals Ladies v Woking Ladies or Abbey Rangers Ladies
92  Worthing FC Women v Newhaven Ladies
93  Lancing Ladies v Woodingdean Ladies or Seaford Town Ladies
94  AFC Acorns Ladies or Leatherhead FC Women v Badshot Lea Ladies or Burgess Hill Town Ladies
95  Steyning Town Community Women v or Eastbourne Town Women v Roffey FC Women
96  Fulham FC Women v Hassocks Ladies or Eastbourne United AFC Women
97  Chichester City FC Women or Montpelier Villa Women v AFC Littlehampton Ladies
98  Whyteleafe Women v Dorking Wanderers FC Ladies
99  Ashmount Leigh Ladies v Saltdean United Ladies
100  Fleet Town Ladies or Shaftesbury Ladies v Holt United Women
101  QK Southampton Ladies or Shanklin Ladies v Bournemouth Sports Ladies
102  Winchester City Flyers Ladies v New Milton Town Ladies
103  Weymouth FC Women v Alton Ladies
104  Merley Cobham Sports Ladies v Bursledon Ladies or AFC Stoneham Ladies
105  Moneyfields FC Ladies v Redlands Ladies
106  United Services Portsmouth Women v Eastleigh In The Community Ladies
107  Middlezoy Rovers Ladies v Oldland Abbotonians Ladies
108  Sherborne Town Ladies v Pucklechurch Sports Ladies or Bristol Rovers Women’s
109  Forest Green Rovers Women v Almondsbury Ladies or Olveston United AFC Ladies
110  Downend Flyers Ladies or Paulton Rovers Ladie v Chipping Sodbury Town Ladies or AEK Boco Ladies
111  Brislington Ladies v Longwell Green Ladies
(walkover for Longwell Green Ladies – Brislington Ladies withdrawn)
112  Bristol Ladies Union v Longlevens Ladies
113  Gloucester City Women’s or Weston Super Mare Ladies v Ilminster Town Ladies
114  Frampton Rangers Ladies v Bishops Lydeard Ladies
115  Ottery St Mary Ladies or RNAS Culdrose Ladies v Liskeard Athletic Women or Callington Town Ladies
117  Axminster Town Ladies v Budleigh Salterton Ladies
118  Saltash United Women v Halwill Ladies
119  Bideford Ladies v Feniton Women’s or Signal Box Oak Villa Ladies
120  AFC St Austell Ladies v Marine Academy Plymouth Ladies

Photo: DNP Sports Photography